Jdi na obsah Jdi na menu
 


REFERÁT Z LITERATURY

Ukázka z referátu Erben, K. J. - Kytice z pověstí národních

... zvěstí o pokutě, která jej očekává za zločiny, a odčiňuje svou vinu devadesátiletým pokáním. Záhořovo lože má v Kytici zvláštní postavení. Skladba vznikla jako pokus vyrovnat se s vlivem Máchova Máje. Na rozdíl od Máchova Viléma dojde Záhoř odpuštění a poutník vybojuje svou duši na mocnostech zla.

Známkou osudovosti u Erbena je, že lidský úděl bývá neodvolatelně určen (Zákon nezbytný po všem světě stojí, Co sudice káže, lidské slovo nerozváže). Příznačné je však, že toto předurčení se člověk pokouší změnit.

 

Kytice se nepohybuje jen ve světě mytologie, ve světě viny, trestu a usmíření. Setkáváme se v ní i s živým obrazem české krajiny. Nadto je Erben básníkem velkých a trvalých společenských hodnot. Kytice je vroucí oslavou mateřství: naprostá většina všech postav jsou postavy ženské a žena-matka je ztělesněním domova, uchovatelkou národa a jeho síly.

 

Kytice nese stopy dusného ovzduší politické nesvobody v letech reakce. Víra v budoucnost národa je však patrná z úvodní básně i ze závěrečné Věštkyně. V ní se Erben vyslovil vlastní reakci na společenské poměry současnosti. Báseň aktualizuje staré pověsti o osudu národa a mění se v alegorii současného politického stavu. Vyznívá v politický závěr: osudem je určeno, aby národ věčně žil, a proto není třeba zoufat nad současnou nepříznivou národní situací. Erben využívá v Kytici mistrovsky všech uměleckých prostředků lidové balady. Uchvacuje čtenáře prudkým dějovým spádem a dramatickým podáním. Dynamičnosti děje slouží také výrazové prostředky (neslovesné věty, často bez spojek a ukončení, hutný dialog). Mistrovským dílem baladické zkratky je Polednice: celý děj proběhne za úderů kostelních hodin. Dokonale dokáže Erben využívat i zvukomalby (Vodník). Tajemství krásy Erbenových veršů spočívá v důvěrné znalosti lidového jazyka a ve vrcholném mistrovství, jímž dovede působit na všechny smysly čtenáře.

Celý referát Erben, K. J. - Kytice z pověstí národních

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

_sMrDíŠ_

(_AnOnYmQa_, 12. 4. 2009 21:43)

tahle stránka je ta nejtrapnější na které sem kdy byla prostě NC..!!! kdo tuhle stránku založil musel být fakt dost mimo ptz asi ani nevíte jak vypadá taková normální stránka na které sou normální věci..!! jinak je to pro vás asi dost blbé když vám tu někdo napíše toto ->->->-> ale vaše mínus -> nemáte tu mít takové hovadiny xD...takže PáčQo Vaše _AnOnYmQa_

Re: _sMrDíŠ_

(anonymqa je píča 69, 7. 1. 2014 18:32)

mě se náhodou tahle stránky líbí,hledal sem nějakej neproflákelej zdroj na čtenářák a tohle zatim nejlepší